Заключною частиною шлюборозлучного процесу є отримання рішення суду про розлучення. Відповідно до норм Сімейного кодексу України (СК України), суд приймає рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам хоча б одного з подружжя, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
Рішення суду, як і будь-який офіційний документ, має свою структуру і складається з таких частин: вступна, описової, мотивувальної та резолютивної.
Згідно ст. 114 СК України, в разі розірвання шлюбу в судовому порядку, шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. Відповідно до ст. 294 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. Крім того, особи, які брали участь у справі про розірвання шлюбу, але не були присутні в судовому засіданні під час оголошення рішення суду, можуть подати скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду про розірвання шлюбу.
У разі, якщо подана апеляційна скарга і рішення суду не скасоване, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом (ст. 223 ЦПК України).
Якщо рішення буде оскаржено в апеляційному порядку, то, відповідно, термін вступу в силу буде залежати від результатів розгляду справи в апеляції.
Цивільним законодавством передбачена можливість розгляду справи про розірвання шлюбу в заочному порядку (Глава 8 ЦПК України). Відповідно і рішення прийняте судом буде заочним.
Суд може постановити заочне рішення про розлучення при таких умовах:
1) судом встановлено, що відповідач був повідомлений про місце і час розгляду цивільної справи про розірвання його шлюбу. Сторона вважається, повідомлена належним чином, якщо є дані про отримання особою судової повістки;
2) відповідач не подав заяви про розгляд справи без його присутності;
3) причини неявки в судове засідання визнані судом не повагою.
Вступ в силу заочного рішення дещо відрізняється від звичайного, оскільки в даному випадку відповідачу надається право подати заяву про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення. Заява розглядається судом протягом п'ятнадцяти днів. Крім того, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, але, при цьому термін на апеляційне рішення починає відраховуватися з дня ухвалення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до РАГСу за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб (ч.2 ст. 115 СК України).
Для того щоб отримати рішення суду про розлучення, Вам необхідно звернеться в канцелярію відповідного суду, в якій Ви отримаєте копію такого рішення, скріплену печаткою.
Оскільки документом, який підтверджується факт розлучення є рішення суду, яке набрало законної сили, немає необхідності звертатися в ЗАГС для того щоб отримати Свідоцтво про розірвання шлюбу.
Якщо у Вас виникли труднощі в одержанні рішення суду або виникли додаткові питання, пов'язані з розірванням шлюбу, юрист / адвокат з багаторічним стажем надасть юридичну консультацію та допоможе Вам вирішити ситуацію в найкоротші терміни.
З ПОВАГОЮ
адвокат, кандидат юридичних наук,
доцент,
Скрябін Олексій Миколайович
+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94
Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33
e-mail skriabinadvokat@gmail.com
Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі "Практика адвоката"