Відповідно до ч.2 ст. 106 СК України, Орган державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви.
Законодавець, встановивши такий термін, регламентує право подружжя відкликати заяву про розірвання шлюбу. Якщо по закінченню місяця з дня подачі заяви на розлучення подружжя не відкликали його, органом РАЦСу призначається дата, коли вони повинні з'явитися в ЗАГС для реєстрації розірвання шлюбу.
За реєстрацію розірвання шлюбу в РАГСі оплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Норми ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачають можливість при подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган РАГСу про згоду реєстрації розірвання шлюбу в його відсутність в разі, якщо один з подружжя заздалегідь знає про неможливість з'явиться в ЗАГС в призначений час. При цьому необхідно повідомити місцезнаходження органу РАГСу, в який потрібно відправити свідоцтво про розірвання шлюбу. Відправляючи таке повідомлення в ЗАГС, підпис повинна також бути нотаріально посвідчений.
Трапляється так, що обоє не можуть з'явиться в органи РАГСу в призначені день і час для реєстрації розірвання шлюбу. В такому випадку необхідно подати заяву з проханням перенести дану процедуру. Але важливо також пам'ятати, що розлучення повинен бути зареєстрований не пізніше, ніж через рік з дня подачі заяви про розірвання шлюбу в РАГСі.
Шлюб припиняється в день реєстрації розірвання шлюбу. На підтвердження цього вже колишнім дружинам видається Свідоцтво про розірвання шлюбу встановленого зразка.
Орган РАГСу, який зареєстрував розірвання шлюбу має в 7дневний термін відправити відповідне повідомлення в ЗАГС за місцезнаходженням актового запису про шлюб. Отримавши таке повідомлення, ЗАГС повинен в 10денний термін проставити на лицьовій стороні актовому записі про шлюб відмітку про реєстрацію розірвання шлюбу.
Реєстрація розірвання шлюбу проводиться і на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, за письмовою заявою подружжя або одного з них при наявності копії такого рішення.
При отриманні заяви про реєстрацію розірвання шлюбу орган ЗАГСу одночасно перевіряє, чи не був зареєстрований розлучення в іншому органі РАЦСу за заявою другого з подружжя.
ЗАГС, який отримав повідомлення про відсутність відмітки про розлучення, в триденний термін запрошує заявника для реєстрації розірвання шлюбу і в його присутності реєструє розірвання шлюбу.
Про реєстрацію розлучення в паспортах колишнього подружжя проставляється відмітка про розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу такої реєстрації, ПІБ особи, з яким розірвано шлюб та прізвище після реєстрації розірвання шлюбу (найменування суду, дата і номер рішення - у разі розірвання шлюбу в суді).
ЗАГС повинен повідомити про проведену державну реєстрацію розірвання шлюбу до архіву органу ЗАГС, в якому зберігається другий примірник актового запису про шлюб, який і здійснює в ньому відповідну відмітку.
Якщо реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, в його паспорті робиться відповідна відмітка при врученні свідоцтва про розірвання шлюбу тим органом РАЦСу, який видав свідоцтво, при цьому вказавши місце і дату фактичної реєстрації розірвання шлюбу.
У разі, якщо при реєстрації розлучення один з подружжя поміняв прізвище, на першій сторінці паспорта вказується, що у зв'язку зі зміною прізвища він підлягає обміну в місячний строк.
З ПОВАГОЮ
адвокат, кандидат юридичних наук,
доцент,
Скрябін Олексій Миколайович
+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94
Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33
e-mail skriabinadvokat@gmail.com
Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі "Практика адвоката"