Процедура розлучення з особами, які не досягли шлюбного віку, практично не відрізняється від звичайної процедури розірвання шлюбу в Україні.
Найчастіше численні розлучення неповнолітніх пов'язані з ранніми шлюбними союзами заснованих на перебільшеною любові, амбіції, бажання якомога раніше стати дорослими. Крім того, реєстрація ранніх шлюбів обумовлена вагітністю, народженням дитини неповнолітньою дружиною. Але, на жаль, для багатьох молодих пар сімейне життя стає серйозним випробуванням, оскільки з точки зору фізичного і в першу чергу психологічного розвитку молодим людям важко пристосуватися до ведення загального побуту, до нових сімейних стосунків, які необхідно будувати на взаєморозуміння.
Сімейним законодавством передбачено два варіанти розірвання шлюбу, що стосуються і неповнолітніх подружжя:
1) розлучення в РАГСі;
2) розлучення в судовому порядку.
В органах РАГСу можна розірвати шлюб з неповнолітніми при таких умовах:
1) якщо у одного з подружжя немає заперечень проти розлучення;
2) якщо подружжя не має неповнолітніх дітей;
3) відсутні будь-які інші обставини, що обтяжують розлучення.
Для того, щоб розірвати шлюб в РАГСі, подружжю, яка не досягла шлюбного віку, досить звернутися зі спільною заявою в ЗАГС за місцем проживання подружжя або одного з них у разі роздільного проживання.
Розірвання шлюбу в суді більш трудомістка процедура, що супроводжується фінансовими витратами і моральним напругою, особливо для неповнолітніх подружжя.
Розлучення в суді проводиться в разі виникнення спору між подружжям, викликаного небажанням одного з них розривати шлюбний союз. Такий порядок передбачений і при наявності спільних дітей у молодої подружньої пари.
Приводом початку шлюборозлучного процесу в судовому порядку є подача позовної заяви одного з подружжя до суду загальної юрисдикції за спільним місцем проживання або місцем проживання відповідача. Однак ч.2 ст.110 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК України) передбачає можливість подачі позову
про розірвання шлюбу до суду за місцем проживання позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або він не може за станом здоров'я чи іншої поважної причини виїхати до місця проживання відповідача.
На порядок розірвання шлюбу з неповнолітніми поширюється норма Сімейного кодексу України про те, що під час вагітності дружини і до досягнення дитиною 1 року не можна подавати позов про розірвання шлюбу.
По закінченню з'ясування всіх фактичних обставин справи, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне проживання подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них, а також інтересам їх спільну дитину.
Особливістю бракоразводной процедури за участю неповнолітніх є те, що оскільки право на реєстрацію шлюбу суд надає з певною людиною, дані про якому зазначаються у відповідному рішенні суду, то після розірвання такого шлюбу, до досягнення повноліття надання права на повторний шлюб з іншою особою також є прерогативою суду.
До послуг юриста з розлучень в Україні слід звертатися при виникненні будь-яких складнощів в сімейних правовідносинах, в яких хоча б один з подружжя є неповнолітнім. Така необхідність викликана тим, що в силу свого юного віку молоді люди недостатньо обізнані у своїх правах і можливостях щодо захисту власних інтересів, а тим більше інтересів малолітньої дитини. До того ж в деяких випадках шлюб може бути не розірваний, а визнаний недійсним, що в свою чергу тягне зовсім інші наслідки.
Користуючись послугами досвідченого юриста по розірванню шлюбу з неповнолітніми, Ви можете бути впевнені в тому, що незалежно від того в якому порядку буде розірвано шлюб, Ваші інтереси не в якому разі не залишаться без захисту.
З ПОВАГОЮ
адвокат, кандидат юридичних наук,
доцент,
Скрябін Олексій Миколайович
+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94
Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33
e-mail skriabinadvokat@gmail.com
Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі "Практика адвоката"