Все частіше на практиці виникає необхідність підтвердження достовірності документів за межами країни, в якій вони були видані. Апостиль ставиться для того, щоб необхідні документи мали юридичну силу в міжнародних відносинах.
Проставлення апостиля проводиться на підставі Гаазької конвенції, що скасовує вимоги легалізації іноземних офіційних документів 1961 року, що завдяки якій порядок легалізації документів для громадян країн-учасниць є більш спрощеним.
Відповідно до ст.5 Конвенції, апостиль - це спеціальний штамп на офіційних документах, який засвідчує справжність підпису, якість, в якій виступала особа, що підписала документ, автентичність відбитку печатки або штампа, якими скріплено документ.
В Україні проставлення апостиля регулюється також Правилами проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, затверджених Наказом МЗС, МОН, Мін'юсту України від 5.12.2003 р № 237/803/151/5.
Відповідно до ст. 2 Правил апостиль проставляється на:
1) на документах, які виходять від органів судової влади України, органів прокуратури, юстиції;
2) на адміністративних документах;
3) на документах про освіту та вчені звання;
4) на документах, оформлених державними і приватними нотаріусами;
5) на офіційних свідоцтвах, виконаних на документах, підписаних особами у їх приватній якості, таких як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційних і нотаріальне засвідчення підписів.
Залежно від документа апостиль проставляється:
1) Міністерством закордонних справ.
2) Міністерством юстиції.
3) Міністерством освіти.
Апостиль на рішення суду про розірвання шлюбу проставляється Міністерством Юстиції України.
Апостиль проставляється на вимогу особи, яка підписала документ, або будь-якого іншого пред'явника документа.
Апостиль проставляється на оригіналі рішення суду (нотаріально засвідченої копії) безпосередньо на вільному від тексту місці документа або на його зворотному боці, або на окремому аркуші, який пришивається до основного документа.
В основному проставляється один апостиль, як правило, на нотаріально завіреним перекладі документів.
Однак в ряді країн (Іспанія, Італія, Швейцарія, Австрія, Бельгія, Франція, Великобританія, Португалія, Нідерланди) застосовується подвійний апостиль. Суть його полягає в тому, що апостиль проставляється як на оригіналі судового рішення про розірвання шлюбу, так і на перекладі, який після посвідчується нотаріусом і надається для проставлення апостиля в Мінюст України.
На перший погляд, процедура проставлення апостиля досить проста, але тим не менше має свої нюанси і складності.
Ви можете з упевненістю розраховувати на те, що в разі необхідності після отримання рішення суду про розлучення, ми подбаємо про те, щоб процедура проставлення апостиля здійснилася в максимально короткі терміни. Маючи багаторічний досвід, адвокат по розірванню шлюбу Скрябін Олексій Миколайович візьме на себе всі турботи стосуються даної процедури і Ви отримаєте вже готове рішення суду з апостилем, який має юридичну силу в необхідній країні.
З ПОВАГОЮ
адвокат, кандидат юридичних наук,
доцент,
Скрябін Олексій Миколайович
+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94
Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33
e-mail skriabinadvokat@gmail.com
Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі "Практика адвоката"