Оскільки законодавством України регламентовано два способи розірвати шлюб, то відповідно процедури розлучення будуть відрізнятися своїми правилами і нюансами.
В Україні компетенцією розірвання шлюбу володіють органи РАГСу і суду з урахуванням певних умов.
Часто подружжя, не маючи певних знань в області сімейного права, звертаються в ЗАГС з вимогою розірвати шлюб. Для того щоб оформити розлучення через ЗАГС необхідна наявність двох умов:
1) відсутність спору щодо розлучення. Тобто, в разі, якщо один з подружжя проти розірвання шлюбу, інший з них вже не може звертатися в ЗАГС, оскільки має бути спільна заява. В такому випадку, тому з подружжя, хто бажає розлучитися пряма дорога до суду.
2) відсутність загальних неповнолітніх дітей. Права дитини мають певний пріоритет і в силу неможливості самостійно захищати свої права, такий обов'язок покладається на державу. Однак в разі наявності неповнолітньої дитини у одного з подружжя, звернення в ЗАГС для розлучення буде абсолютно на законних підставах.
Процедура розлучення в РАГСі не вимагає особливих зусиль і є досить швидкою. Для того щоб розірвати шлюб необхідно просто прийти до відділу РАЦСу за місцем проживання подружжя або одного з них і звернутися зі спільною заявою про розлучення. Зверніть увагу, що зовсім немає необхідності звертатися в той ЗАГС, який колись зареєстрував ваш шлюб, що значно спрощує ситуацію в багатьох випадках.
Заява про розлучення має стандартну форму шаблону, яку, як правило, заповнює сам інспектор РАГСу в електронній формі на підставі наданих вами даних. У заяві є два поля для кожного з подружжя окремо. Причини розлучення не цікавлять орган ЗАГСу, оскільки важливий сам факт обопільної згоди на розлучення і відсутність спільних дітей.
Приклад заяви про розірвання шлюбу подружжя, які мають дітей.
Правилами державної реєстрації актів цивільного стану передбачений випадок, коли один з подружжя через поважну причину (тяжка хвороба, тривале відрядження, проживання у віддаленій місцевості) не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу в ЗАГС, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою або прирівняна до нього, від його імені може подати другий з подружжя, про що робиться відмітка в журналі обліку заяв про розірвання шлюбу подружжя, які мають дітей.
Після того, як внесена вся інформація, заява роздруковується і дається на ознайомлення подружжя. Слід ретельно перевірити всі дані, оскільки хоча б одна неправильна буква або цифра може надалі спричинити проблеми з оформленням повторного шлюбу. Після ознайомлення з заповненою заявою про розірвання шлюбу, подружжя повинні поставити свої підписи на відведеному місці.
Відповідно до п.5 ст.3 Декрету КабМіну України №7-93 «Про державне мито» за реєстрацію розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей оплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (8,50 грн).
Процедура розірвання шлюбу через РАГС займає один місяць, протягом якого відповідно до ч.2 ст. 106 СК України подружжя може відкликати заяву. Якщо ж заяву на розлучення не було відкликано, подружжя повинні з'явитися в ЗАГС для безпосередньої реєстрації розлучення в призначений число і час.
У разі, якщо хтось із подружжя не може бути присутнім в день реєстрації розлучення в РАГСі, термін такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день, але не більше одного року з дня подання заяви або ж зареєстрований без присутності одного з подружжя, якщо було отримано відповідну заяву від нього.
В цей же день подружжю видається Свідоцтво про розірвання шлюбу та проставляється відмітка в актовому записі. Той з подружжя, який був відсутній при реєстрації, отримує Свідоцтво в тому РАГСі, який він вказав у заяві про розлучення без його присутності. Відповідно і відмітка в паспорті ставиться цим органом РАЦСу.
Реєстрація розлучення в РАГСі з особою, визнаною безвісно відсутнім або ж недієздатним здійснюється за заявою одного з подружжя, який повинен надати відповідне рішення суду, яке набрало законної сили. Найчастіше, подібні рішення приймаються одним з подружжя для того щоб в подальшому зареєструвати новий шлюб. Така процедура може зайняти трохи більше часу, оскільки потрібно звертатися в суд в порядку окремого провадження з метою визнати факт відсутності або недієздатності іншого з подружжя.
Процедура розірвання шлюбу в суді відрізняється тим, що тільки суд може розвести в разі заперечення одного з подружжя і в разі наявності неповнолітніх дітей.
Після того, як спільна заява або позовну заяву було отримано судом за допомогою автоматизованої системи документообігу в суді визначається суддя, який безпосередньо і буде вести справу про розірвання шлюбу. У разі, якщо поданий пакет документів відповідає нормам цивільного та сімейного законодавства України, суддя призначає дату і час попереднього судового засідання, про що сторони отримують судові повістки. Під час цього засідання суддя з'ясовує обставини справи, вислуховує думки сторін.
На відміну від процедури розлучення через ЗАГС, суд може встановити строк для примирення подружжя до шести місяців, коли заява подається з ініціативи тільки одного з подружжя. Якщо ж протягом цього терміну подружжя не дійшли спільної згоди, тоді суд приймає рішення про задоволення позову і розірвання шлюбу або відмовити позивачеві.
Для того щоб шлюб був розірваний, суд повинен встановити фактичні обставини сімейного життя подружжя, які свідчать про неможливість збереження сім'ї і, що такі взаємини суперечать інтересам подружжя або їхніх дітей.
Шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу. Рішення суду набирає чинності через 10 днів з моменту його прийняття (закінчення строку на оскарження). Рішення суду про розірвання шлюбу є офіційним документом і сторонам не обов'язково отримувати Свідоцтво про розлучення в РАГСі. Якщо подружжя бажають проставити штамп в паспорті, який свідчить про розлучення, в такому випадку необхідно звернутися в ЗАГС і надати копію рішення суду.
З ПОВАГОЮ
адвокат, кандидат юридичних наук,
доцент,
Скрябін Олексій Миколайович
+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94
Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33
e-mail skriabinadvokat@gmail.com
Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі "Практика адвоката"